Noc s Andersenem

I v letošním roce se naše škola zapojila celorepublikové akce s názvem Noc s Andersenem. Letos proběhl již 21. ročník. Akce má dětem nejen rozšířit obzory, ale také je vést ke čtení a čtenářství. Prostřednictvím ní se mohou seznámit se zajímavými knihami a podlehnout kouzlu fantastického literárního světa, který jim umožňuje uniknout z běžné reality. Akce bývá velmi oblíbená, děti láká zažít dobrodružství, přespat ve škole a objevovat tajemství knih po setmění.

Jelikož se jedná o akci oblíbenou a navštěvovanou, rozhodli jsme se ji uspořádat i letos. Nicméně letošní ročník se na naší škole odehrál v netradičním online prostředí. Noci s Andersenem se účastnili žáci ze 2. a 4. ročníků. Jelikož v době konání Noci s Andersenem nemohly být děti kvůli protiepidemiologickým opatřením, souvisejícím s bojem
proti koronaviru, přítomny ve škole, rozhodli jsme se následovat myšlenku uspořádat Noc s Andersenem online. A protože kvůli výše zmíněným opatřením nemohly fungovat v běžném režimu ani knihovny, přímo se nabízelo zapojit do této akce také medláneckou knihovnu.

Paní knihovnice Ondrušková uspořádala dětem zajímavé besedy. Pro druhý ročník připravila povídání o knize Eda a Vanda v onl@jn světě aneb bezpečí dětí ve virtuálním světě. Čtvrťáci se zase dověděli něco o Jaroslavu Foglarovi a Záhadě hlavolamu, které byl věnovaný letošní ročník, jelikož kniha slavila neuvěřitelných osmdesát let od svého vydání. Samotná akce probíhala ve čtvrtek 8. dubna pro druhé ročníky a v pátek 9. dubna pro čtvrté ročníky. Kromě besedy s paní knihovnicí měly děti možnost seznámit se se zajímavými knihami, přečíst si ukázky, plnit různé úkoly nebo si zahrát v současné době populární vědomostní únikovou hru, na jejímž konci se jim podařilo odhalit zloděje knih.

Ačkoli akce probíhala takto netradičně, zájem dětí byl velký a jejich reakce pozitivní, z čehož jsme měli radost nejen my, ale také paní knihovnice. Ta čelila značné poptávce po Foglarových knihách pár dní po besedě. Lze tedy říci, že i přes nezvyklé provedení se jednalo o velice zdařilou akci. Na závěr nezbývá než doufat, že další ročník proběhne již tak, jak jsme zvyklí, a to se spacákem a knihou přímo ve škole…

Gabriela Krčová