Exkurze do Osvětimi

Dne 27. 4. se žáci devátých ročníků sešli před školou a vydali se na cestu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim. Cesta probíhala poklidně až na velké zdržení hned za Brnem z důvodu nehody. Přesto jsme ale stihli vše podle plánu. V Osvětimi jsme se rozdělili na dvě skupiny, dostali sluchátka, aby nám žádné informace neutekly. S průvodci jsme se nejprve vydali do tábora Osvětim I, kde jsme procházeli místa, z nichž šel mráz po zádech. Viděli jsme hromadu vlasů, kufrů, věcí do domácnosti, dětských botiček a dalších věcí, které nám přiblížily hrůzu tohoto místa. Podívali jsme se do vězeňských cel, prošli jsme kolem zdi smrti a navštívili i menší plynovou komoru.Ve druhé části odpoledne jsme se posunuli do tábora Osvětim II, kde Němci většinu důkazů jejich činů zničili, například tam byly pouze ruiny plynových komor. Do tohoto tábora, který vznikl později, vedla většina transportů. Žáci měli možnost podívat se na místo, kde stával doktor Mengele a prováděl selekci, také navštívili typické domy a dozvěděli se informace o denním rozvrhu vězňů. Exkurze všechny velmi obohatila a donutila účastníky zamyslet se nad tím, jakým způsobem se zde trpělo.