Senec - Běh zdraví a exkurze na hrad Děvín

27.09.2019 08:02

Ve druhé polovině září se vybraní žáci školy zúčastnili akce, která se skládala z účasti na jubilejním 30. ročníku Běhu zdraví a z exkurze na hrad Děvín. Závod v běhu se konal v samé blízkosti Slunečních jezer v Senci na Slovensku, ve městě, kde má naše škola i družební školu ZŠ J. G. Tajovského. Všichni naši žáci byli připraveni bojovat na běžecké trati ze všech sil a dosáhnout co nejlepšího výsledku. Každý běžel nejen za sebe, ale za celý tým, tj. za naši školu. Přivezli jsme celou řadu medailí a ve finále, po sečtení bodů z jednotlivých kategorií, naše škola získala krásné druhé místo oceněné pohárem.

Po sportovních výkonech jsme na zpáteční cestě do Brna ještě navštívili zříceninu hradu Děvín, která majestátně ční nad soutokem řek Moravy a Dunaje. Právě zde probíhala v období komunismu nepropustná „železná opona" mezi tehdejším Československem a demokratickým Rakouskem. Přímo na hradě byla k vidění výstava mapující historii druhé poloviny 20. století a listopadových událostí roku 1989, které zapříčinily pád komunistického režimu. Po prohlídce hradu jsme zamířili k památníku železné opony, který se nachází přímo u řeky Moravy. Tento památník v minulosti navštívila i britská královna Alžběta II. Pak už jsme se, příjemně unavení po běhu a s nově načerpanými zajímavými informacemi, těšili domů.

Všem žákům, kteří reprezentovali školu, patří velká pochvala.

 

Školní exkurze se uskutečnila díky projektu „Proměna hranic ve střední Evropě 1945-1989 - lidé, města a krajina"

 

Fotografie můžete nalézt ve školní fotogalerii. 

Zpět